Jak poprawić ciśnienie wody w kranie?

9008

Słabe ciśnienie wody w instalacji domowej może być uciążliwe dla domowników i codziennego funkcjonowania. Woda w prysznicu będzie leciała słabiej, a napełnienie wiadra czy miski będzie trwała znacznie dłużej co wpłynie na szybkość wykonywanych prac porządkowych w domu. Jednak istnieje kilka sposobów, dzięki którym uda się zwiększyć ciśnienie wody bez konieczności wymiany instalacji.

Prawidłowe ciśnienie wody w instalacji

Ciśnienie wody w instalacji jest uregulowana rozporządzeniem wydanym przez Ministra Infrastruktury w kwietniu 2002 roku w sprawie warunków technicznych dla budynków i ich usytuowania. Zgodnie ze wspomnianym dokumentem w budynku woda powinna mieć nie mniej niż 0,5 bara i nie więcej niż 6 barów. Może się wydawać, że ten przedział jest bardzo szeroki, ale pozwala on na optymalizację pracy urządzeń takich jak krany, czy deszczownice. W codziennym użytkowaniu najczęściej woda ustawiona jest na ciśnienie 4 barów. W przypadku zbyt wysokiego ciśnienia można zastosować reduktory ciśnienia, które zapewnią prawidłowe funkcjonowanie urządzeń wodnych.

Dlaczego jest niskie ciśnienie wody?

Słaby strumień wody może mieć swoje źródło w błędnie funkcjonujących zaworach wodnych zamontowanych w instalacji. Kiedy są niedokręcone znacznie zmniejsza się ciśnienie wody. Dlatego pierwszym krokiem w usuwaniu awarii ciśnienia warto spojrzeć na zawory. Jeśli są zbyt słabo zakręcone wystarczy przy pomocy obcęgów je dokręcić lub, jeśli zauważymy, że przeciekają wymienić na nowe. Dzięki temu ciśnienie wody znacznie się podwyższy, a domownicy będą mogli korzystać z kranów i deszczownicy w łazience. Przyczyną zbyt niskiego ciśnienia mogą być też zardzewiałe złączki, które instalator może wymienić w kilka minut. Warto również sprawdzić drożność rur. To właśnie w rurach gromadzą się zanieczyszczenia i osady, które mogą powodować zmniejszenie przepływu wody w instalacji oraz być przyczyną zmniejszenia ciśnienia wody. W tym przypadku należy użyć specjalnych środków czyszczących, które usuną kamień i udrożnią przepływ wody.

Reduktory ciśnienia

Zbyt wysokie ciśnienie wody w instalacji może powodować dyskomfort w użytkowaniu kranu oraz trudności w regulacji ciśnienia wody. W tym przypadku świetnie sprawdzą się reduktory, których zadaniem jest obniżenie ciśnienia poprzez przepływ wody przez specjalne membrany. Reduktor ciśnienia chroni instalację przez zbyt wysokim ciśnieniem, które może ją uszkodzić, ale co ważne pomaga zmniejszyć zużycie wody przez domowników.

Vero

Technika grzewcza i sanitarna

Więcej o Vero

Adres

ul. Myślenicka 133, 30-698 Kraków

Telefon

(012) 659-85-00 fax (012) 654-73-23

Masz pytania? Napisz do nas